Forestillinger gennem tiden

Skoleåret 2021/2022

Cyrano de Bergerac efter Edmond Rostand

Klasse: 8.A

Klasselærer: Anne Bendixen

Instruktør: Burkhard Forstreuter

 

Tyvenes Herre efter Cornelia Funke

Klasse: 8.B

Klasselærer: Christina Ellekrog Christensen/Rikke Kjærgaard

Instruktør: Burkard Forstreuter

 

Verden venter – en ungdomsforestilling efter Marie M. Andersen

Klasse: 10.A

Klasselærer: Kamilla Appelquist Klintø

Instruktør: Burkhard Forstreuter

 

En tjener for to herrer efter Carlo Goldoni

Klasse: 10.B

Klasselærer: Ilse Kofoed

Instruktør: Burkhard Forstreuter

bg

Skoleåret 2020/2021

Et eventyrligt liv – Historien om unge H.C.Andersen efter Ernie Nolan

8. klasse

Klasselærer: Christina Ellekrog Christensen

Instruktør: Matthew Carnock/Burkhard Forstreuter

 

En skærsommernatsdrøm efter William Shakespeare

10. klasse

Klasselærer: Liselotte Schirmer Norup

Instruktør: Burkhard Forstreuter

 

Bennys badekar – the film efter bogen og filmen af Flemming Quist Møller

Klasse: 12. H

Klasselærer: Kamilla Appelquist Klintø

Instruktør: Burkhard Forstreuter

 

Det vilde promille eventyr efter Benedikte Brinkmann Espensen og Johannes Møller Jørgensen

Klasse: 12. A

Klasselærer: Lone Catharina Reese og Jens Noe

Instruktør: Burkhard Forstreuter

bg

Skoleåret 2019/2020

Den tredje pinguin efter bogen ‘An der Arche um Acht’ af Ulrich Hub

Teater Klub RSS

Instruktør: Burkhard Forstreuter

 

Den lille prins efter Antoine de Saint-Exupéry

Koproduktion med elever fra STU Turmelin og OSK-elever fra RSS, Annett Schlobohm (STU), Jon Anderskou (Musik) og Burkhard Forstreuter (Skuespil)

Instruktør: Burkhard Forstreuter

 

Katabasis – en bloddryppende fortælling efter Bram Stroke

10. klasse

Klasselærer: Ilse Kofoed

Instruktør: Burkhard Forstreuter

 

Peter Pan efter J. M. Barrie

Kopoduktion med Eva Michaelsen (Eurytmi), Burkhard Forstreuter (Drama), Lone Catharina Reese (Design & kostumer)

12. klasse

Klasselærer: Ilse Kofoed

Instruktør Burkhard Forstreuter

bg

Skoleåret 2018/2019

Den røde zora efter Kurt Held

Klasse: 8.J

Klasselærer: Jane Lindved Liltorp

Instruktør: Burkhard Forstreuter

 

Klokkeren fra Notre Dames efter Victor Hugo

Klasse: 8.L

Klasselærer: Anne Bendixen

Instruktør: Matthew Charnock/Anne Bendixen

 

Under ombygning efter Johannes Møller Jørgensen og Henrik Nicolas Briones Kjeldsen

Klasse: 10.A

Klasselærer: Jens Noe/Janek Majcher

Instruktør: Burkhard Forstreuter

 

Hvor meget for et liv? efter teaterstykket ’Den gamle dame besøger byen’ af Friederich Dürrenmatt

Klasse: 10.H

Klasselærer: Kamilla Appelquist Klintø

Instruktør: Burkhard Forstreuter

 

Bullets over Broadway efter Woody Allen

12. klasse

Klasselærer: Lotte Norup

Instruktør: Burkhard Forstreuter

Skoleåret 2017/2018

My fair lady efter musicalen og bogen af George Bernard Shaw

Overkoleprojekt

Instruktør: Burkhard Forstreuter

 

Tre tjenester efter Mads Engelbrecht

8. klasse

Klasselærer: Mads Engelbrecht

Instruktør: Mads Engelbrecht /Burkhard Forstreuter

 

Stor ståhej for ingenting efter William Shakespeare

10. klasse

Klasselærer: Ilse Kofod

Instruktør: Burkhard Forstreuter

 

Gøgereden efter Ken Kesey

12. klasse

Klasselærer: Lotte Norup

Instruktør: Burkhard Forstreuter

Skoleåret 2016/2017

Musefælden efter Agatha Christie

Teater Klub RSS

Instruktør: Burkhard Forstreuter

 

Koret efter filmet Les Choristes

Klasse: 8.H

Klasselærer: Moritz Müller

Instruktør: Moritz Müller/Burkhard Forstreuter

 

Ludvig d. 13´s bryllup efter Gert Henriksen

Klasse: 8.A

Klasselærer: Rikke Kjærgaard

Instruktør: Burkhard Forstreuter

 

Momo efter Michael Ende

10. klasse

Lærere: Overskolekollegiet

Instruktør: Kamilla Appelquist Klintø

 

Helligtrekongersaften efter William Shakespeare

12. klasse

Klasselærer: Kamilla Appelquist Klintø

Instruktør: Burkhard Forstreuter

Skoleåret 2015/2016

Spillemand på en tagryg efter musicalen ’Fiddler on the roof’ af Jerry Bock

Overskoleprojekt i anledning af skolens 60-års jubilæum, opført i Ridehuset, Aarhus

Instruktør: Burkhard Forstreuter

 

Ukendte menneske efter Finn Methling

8. klasse

Klasselærer: Anne Bendixen

Instruktør: Burkhard Forstreuter

 

Købmanden i Venedig efter William Shakespeare

10. klasse

Klasselærer: Kamilla Appelquist Klintø

Instruktør: Kamilla Appelquist Klintø

 

Akab in the house efter romanen ’Moby Dick’ af Herman Meville

12. klasse

Klasselærer: Ivone Grene/Eva Michaelsen

Instruktør: Burkhard Forstreuter

Skoleåret 2014/2015

En skærsommernatsdrøm efter William Shakespeare

8. klasse

Klasselærer: Mads Engelbrecht

Instruktør: Mads Engelbrecht/Burkhard Forstreuter

 

Verden venter – en ungdomsforestilling efter Marie Markvard Andersen

10. klasse

Klasselærer: Ilse Kofod/Kamilla Appelquist Klintø

Instruktør: Kamilla Appelquist Klintø

 

Køkkenet efter Arnold Wesker

12. klasse

Klasselærer: Lotte Norup

Instruktør: Burkhard Forstreuter

Skoleåret 2013/2014

Aladdin efter Adam Oehlenschläger

8. klasse

Klasselærer: Inge Bro-Jørgensen

Instruktør: Inge Bro-Jørgensen/Burkhard Forstreuter

 

En tjener for to Herrer efter Carlo Goldoni

10. klasse

Klasselærer: Ivone Grene/Eva Michaelsen

Instruktør: Kamilla Appelquist Klintø

 

Vejen til Mars efter Daniel Wedel

12. klasse

Klasselærer: Ivone Grene

Instruktør: Burkhard Forstreuter

Skoleåret 2012/2013

Krabat efter Otfried Preußler

8. klasse

Klasselærer: Hans Peter Mortensen

Instruktør: Burkhard Forstreuter

 

Teatergruppen efter Cathrine Fjord Fromberg & Amalie Hassing

10. klasse

Klasselærer:  Lotte Norup

Instruktør: Kamilla Appelquist Klintø

 

6 personer søger en forfatter efter Luigi Pirandello

12. klasse

Klasselærer: Jens Noe

Instruktør: Kamilla Appelquist Klintø/Burkhard Forstreuter